Kalkulator WHR

WHR Kalkulator

Podaj prawidłowy obwód talii
Podaj prawidłowy obwód bioder

Wskaźnik WHR to stosunek talii do bioder, pozwalający na określenie typu sylwetki i ocenę ryzyka otyłości brzusznej. Kalkulator WHR to wygodne narzędzie, które w szybki i prosty sposób oblicza proporcje ciała i wskazuje typ sylwetki. Dowiedz się więcej na temat WHR i otyłości brzusznej.

Co to jest WHR?

WHR (ang. waist-hip ratio), czyli stosunek obwodu talii do obwodu bioder, to współczynnik wyrażający rozmieszczenie tkanki tłuszczowej w ciele człowieka. Stosuje się go głównie w przypadku osób z nadmierną masą ciała do określenia typu otyłości. 

Jak obliczyć WHR?

Aby obliczyć WHR, należy najpierw zmierzyć obwody talii i bioder za pomocą specjalnej taśmy antropometrycznej lub ewentualnie centymetra krawieckiego. Trzeba to zrobić jak najdokładniej, aby uzyskać wiarygodne wyniki. Obwód talii należy zmierzyć w połowie odległości między dolnym brzegiem żeber a górnym brzegiem grzebienia kości biodrowej. Pomiaru obwodu bioder dokonuje się, prowadząc miarkę przez największą wypukłość pośladków.

WHR oblicza się z następującego wzoru:

WHR = obwód talii / obwód bioder

WHR – normy

Uzyskane wyniki należy interpretować zgodnie z poniższą tabelą:

PłećTyp otyłości
brzusznaudowo-pośladkowa
kobietyWHR > 0,84WHR < 0,84
mężczyźniWHR > 0,95WHR < 0,95

Otyłość brzuszna, inaczej nazywana androidalną albo typu jabłko, oznacza nadmierne nagromadzenie tkanki tłuszczowej w okolicy talii. Ten typ otyłości uznawany jest za najbardziej niebezpieczny, ponieważ wiąże się z wysokim ryzykiem zaburzeń lipidowych krwi, wystąpieniem nadciśnienia, chorób serca czy cukrzycy typu 2. 

Drugi rodzaj otyłości nazywany jest udowo-pośladkowym, gynoidalnym lub typu gruszka. Tego typu otyłość częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn i jest mniej niebezpieczna dla zdrowia, co nie oznacza, że jest zdrowa. Otyłość jest chorobą, którą należy leczyć, przede wszystkim za pomocą odpowiednio dopasowanej i zdrowej diety.

Wystarczającym sposobem na określenie otyłości brzusznej jest zmierzenie samego obwodu talii. U mężczyzn otyłość androidalną rozpoznaje się, gdy obwód talii wynosi powyżej 94 cm, a u kobiet – powyżej 80 cm.

Do czego służy kalkulator WHR?

Kalkulator WHR to wygodne i proste narzędzie, które służy do szybkiego obliczenia stosunku talii do bioder. Z przelicznika powinny korzystać zwłaszcza osoby z nadmierną masą ciała. Dzięki niemu można lepiej dopasować dietę do indywidualnych potrzeb.

Osoby o prawidłowym BMI również mogą skorzystać z kalkulatora WHR, jednak nie w celu określenia typu otyłości, ale typu sylwetki. Uważa się, że najbliższe idealnym proporcjom są sylwetki o wskaźniku WHR 0,7 u kobiet oraz 1,0 u mężczyzn.