Kalkulator wody

Zapotrzebowanie na wodę

require
Podaj prawidłowy wzrost
Podaj prawidłową wagę

you should drink ...... of water per day

Woda jest składnikiem wszystkich komórek naszego ciała. Składamy się z niej w około 60-75%. Woda jest nam niezbędna do życia i codziennie powinniśmy dostarczać ją naszemu organizmowi w odpowiednich ilościach. Skorzystaj z naszego kalkulatora wody i dowiedz się, ile wody dziennie powinieneś wypijać.

Jakie funkcje w organizmie pełni woda?

Woda odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie człowieka. Odpowiada za szereg różnych funkcji, m.in.:

  • oczyszcza organizm z toksyn,
  • jest rozpuszczalnikiem substancji odżywczych,
  • umożliwia formowanie i przełykanie kęsów pokarmu,
  • warunkuje właściwe działanie enzymów trawiennych,
  • reguluje temperaturę ciała,
  • chroni narządy wewnętrzne, w tym mózg czy gałkę oczną.

Jak obliczyć zapotrzebowanie na wodę?

Zapotrzebowanie na wodę zależy od takich czynników jak wiek, płeć, poziom aktywności fizycznej, skład diety, temperatura ciała, temperatura otoczenia czy inne warunki pogodowe (wiatr, wilgotność powietrza). Zapotrzebowanie na wodę zwiększa się przy podwyższonej temperaturze otoczenia oraz w niskiej wilgotności powietrza. Niska temperatura otoczenia oraz duża wysokość nad poziomem morza również wymagają zwiększonej podaży płynów. Powinniśmy pić więcej, gdy jesteśmy chorzy i mamy gorączkę lub biegunkę. Więcej wody potrzebują osoby na dietach: wysokobiałkowych, bogatych w błonnik oraz o podwyższonej zawartości sodu.

Aby obliczyć, ile litrów wody powinno się pić dziennie, można zastosować dwa proste przeliczniki (dla osób dorosłych): 

  • ilość wody a masa ciała – 30 ml wody na każdy kilogram masy ciała dziennie,
  • ilość wody a wydatkowane kalorie – na każde 1000 kcal zaleca się 1000 ml wody dziennie.

Zapotrzebowanie na wodę jest większe w ciąży oraz podczas karmienia piersią. Kobiety ciężarne do powyższych wartości powinny dodać około 300 ml wody dziennie, natomiast karmiące piersią – około 750 ml wody dziennie. Do zalecanych ilości wlicza się zarówno wodę pochodzącą ze wszystkich napojów, jak i zawartą w produktach żywnościowych.

Do czego służy kalkulator wody?

Kalkulator wody to narzędzie przydatne do dokładnego obliczenia dziennego zapotrzebowania na wodę dla różnych osób. Dzięki uwzględnieniu takich cech, jak masa ciała, płeć czy aktywność fizyczna możesz dowiedzieć się, ile pić wody dziennie, aby uchronić organizm przed skutkami niedoboru lub nadmiaru wody.  

Najgroźniejsze i najczęściej spotykane jest niedostateczne spożycie wody, które może prowadzić do groźnego odwodnienia. Niedobór wody wynoszący 2-3% obniża wydolność fizyczną. Odwodnienie rzędu 5-8% zmniejsza wydolność zarówno fizyczną, jak i psychiczną, a przy 20-procentowym odwodnieniu może dojść nawet do zgonu.

Wodę można również przedawkować, chociaż zdarza się to znacznie rzadziej. Nadmierne spożycie płynów, zwłaszcza o niskiej zawartości elektrolitów, może być przyczyną zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej. Dlatego powinniśmy uzupełniać płyny dobrej jakości wodą o optymalnej ilości minerałów.